Προγράμματα Πολιτιστικά

" Η προσφυγιά μέσα από τα μάτια των παιδιών"

Κατηγορία: Προγράμματα Πολιτιστικά

Για το σχολικό έτος 2015-2016 , στο σχολείο μας εκπονείται πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο " Η προσφυγιά μέσα από τα μάτια των παιδιών" , υπεύθυνες καθηγήτριες είναι οι φιλόλογοι Κατερίνα Γαλανάκη και Δέσποινα Χριστοδουλάκη. Μια από τις δράσεις υπήρξε η συγκέντρωση ειδών πρώτης ανάγκης για τους πρόσφυγες και μετανάστες των νησιών του Αιγαίου. Με την ευκαιρία της παραλαβής τους από εθελοντές του Ερυθρού Σταυρού , του παραρτήματος Αγίου Νικολάου , οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν μαζί τους και να γίνουν δέκτες της πρόσφατης εμπειρίας τους από τη συμμετοχή τους σε αποστολές στα συγκεκριμένα νησιά. Σχετικό άρθρο δημοσιεύτηκε  στον τοπικό Τύπο , ανάρτηση με ολοκληρωμένη παρουσίαση της δράσης , φωτογραφικό υλικό και βίντεο υπάρχει και στο blog που εξυπηρετεί στην επικοινωνία όσων συμμετέχουν στο συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Γνωρίζοντας την Άλκη Ζέη

Κατηγορία: Γνωρίζοντας την Άλκη Ζέη

Μια μοναδική εμπειρία βίωσαν οι μαθητές του Γυμνασίου Νεάπολης, οι οποίοι συμμετείχαν στο πολιτιστικό πρόγραμμα «Γνωρίζοντας την Άλκη Ζέη», αφού στα πλαίσια διδακτικής επίσκεψης μετέβησαν  σήμερα 9-3-2015 στον άγιο Νικόλαο και συγκεκριμένα το κινηματοθέατρο REX , όπου συνάντησαν την αγαπημένη τους συγγραφέα .

Διαβάστε περισσότερα: Γνωρίζοντας την Άλκη Ζέη