ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΕΑΠΟΛΗΣ

Νεάπολη, Τρίτη 02-06-2020

Το Εργαστήριο Μελέτης Συμπεριφορών Υγείας και Οδικής Ασφάλειας (LaHeRS) του Ελληνικού Μεσογειακού Πανεπιστημίου σε συνεργασία με την Περιφέρεια Κρήτης και την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κρήτης διοργάνωσαν τον 1ο Παγκρήτιο Μαθητικό Διαγωνισμό με θέμα την «Οδική Ασφάλεια – ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΣΤΗ ΖΩΗ».

Ο διαγωνισμός έχει ως σκοπό την ευαισθητοποίηση και κινητοποίησή τους σε ζητήματα ασφαλούς μετακίνησης.

Στο πλαίσιο αυτό συμμετείχε και το Γυμνάσιο Νεάπολης μαζί με το ΕΕΕΕΚ Αγίου Νικολάου. Βασισμένοι σε μια ιδέα του Γιώργου Μαυροειδή, καθηγητή του ΕΕΕΕΚ και τη συνδρομή της Κατερίνας Γαλανάκη, καθηγήτριας του Γυμνασίου, και μιας ομάδας μαθητών αποτελούμενη από το Γυμνάσιο: Βιολέτη Ζωή, Βιολέτης Νίκος, Διαλυνάς Γιώργος -Μάριος, Δραγατάκη Ξένια, Κριτσωτάκη Ελένη και από το ΕΕΕΕΚ: Λανς Λάουρα, Σπαθάρου Αντωνία και Σπαθάρου Μαργαρίτα, δημιούργησαν ένα βίντεο με κεντρικό θέμα ”Η ζωή δεν είναι παίξε γέλασε, γι΄ αυτό, προσέχουμε όταν οδηγούμε ”.

Σημαντική είναι η βοήθεια του Γιώργου Τουτουδάκη (104,4 fm) που επιμελήθηκε τις ηχογραφήσεις.

Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές.

Αξίζει να το δείτε !   https://www.youtube.com/watch?v=aYa22a4QbW4

Βοηθά τη ΖΩΗ όλων μας!