Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος Δράση 1

Νεάπολη Τρίτη 1 Ιουνίου 2021

Το Γυμνάσιο Νεάπολης γιορτάζει την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος

Με στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση της παγκόσμιας κοινότητας σε θέματα περιβάλλοντος, ο Οργανισμός Ηνωμένων Εθνών (ΟΗΕ) θεσμοθέτησε το 1972 την 5η Ιουνίου ως Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος.

Τη φετινή χρονιά το θέμα-σύνθημα της Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος είναι: “Επανασχεδιάζω-αναδημιουργώ-αποκαθιστώ  τα οικοσυστήματα του τόπου μου”.

Συνεπώς, η ενημέρωση, η ευαισθητοποίηση και η εκπαίδευση για τα προβλήματα του περιβάλλοντος γενικότερα, αλλά και για την αποκατάσταση των οικοσυστημάτων προβάλλουν ως άμεση προτεραιότητα για την προώθηση θετικών αλλαγών στην πορεία μας προς τη βιώσιμη ανάπτυξη.

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος και της υλοποίησης δράσεων ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης, και επειδή το σχολείο πραγματοποίησε εκδρομή (περίπατο) σε τρία όμορφα χωριά της περιοχής, μαθητές και εκπαιδευτικοί μάζεψαν σκουπίδια από τη διαδρομή και τους χώρους που παρέμειναν για λίγες ώρες.

Το σημαντικό είναι ότι ακόμα και με μικρές απλές πράξεις μπορούμε όλοι να βοηθήσουμε το περιβάλλον, τη ζωή μας.

Μπράβο σε όλους!