Ολοκλήρωση προγράμματος eTwinning “e-CHANGE”

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα “Enhancing Cultural and Historical Awareness through Engaging Activities and Networking Games” (e-CHANGE) στο οποίο συμμετείχε το Γυμνάσιο Νεάπολης. Το πρόγραμμα στόχευε στην προώθηση της πολυπολιτισμικής και ιστορικής επίγνωσης των μαθητών τόσο ως προς την περιοχή μας, όσο και ως προς άλλες περιοχές της Ευρώπης και υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος των Αγγλικών και της Μουσικής, με το τμήμα Β4 του σχολείου. Μεταξύ άλλων, οι μαθητές δημιούργησαν μια ψηφιακή αφίσα για το σχολείο μας (Infographic), μια ψηφιακή παρουσίαση σημαντικών πολιτιστικών και ιστορικών στοιχείων του τόπου μας, καθώς κι ένα βίντεο, στο οποίο τραγουδούν στίχους του «Ερωτόκριτου» και απαγγέλουν μαντινάδες αγάπης!

Κάντε κλικ εδώ για να δείτε το Infographic των μαθητών.

Αν θέλετε να δοκιμάσετε τις γνώσεις σας σχετικά με την ιστορία και τον πολιτισμό του τόπου μας, κάντε κλικ εδώ για να παίξετε τα ψηφιακά παιχνίδια που επίσης δημιουργήθηκαν στο πλαίσιο του προγράμματος αυτού.

Δείτε παρακάτω το υπέροχο βίντεο με τον «Ερωτόκριτο» το οποίο δημιούργησαν κι επιμελήθηκαν οι μαθητές.

Αρμόνιο και μουσική καθοδήγηση: κα Αλεξοπούλου, εκπαιδευτικός Μουσικής

Ελεύθερη λογοτεχνική απόδοση των στίχων στα Αγγλικά: κα Κορδία, εκπαιδευτικός Αγγλικής