ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΔΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗ ΑΓΩΓΗ

Το σχολείο δεν αποτελεί έναν απλό μεταδότη στείρων γνώσεων, αλλά έχει τη δυνατότητα και το χρέος της προετοιμασίας των μαθητών/τριών για την ομαλή ένταξή τους στην κοινωνία και την ενήλικη ζωή τους. Οφείλει επομένως να τους εφοδιάζει με ουσιαστικές γνώσεις για την αληθινή ζωή και τα ζητήματα που θα κληθούν να αντιμετωπίσουν σ’ αυτήν. Ένα τέτοιο ζήτημα αποτελεί η οδική ασφάλεια και η κυκλοφοριακή αγωγή, το οποίο οι μαθητές/τριές μας είχαν την ευκαιρία να προσεγγίσουν βιωματικά την Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου.Το τμήμα Τροχαίας Αγίου Νικολάου και η Ένωση Εκπαιδευτών Υποψηφίων Οδηγών αυτοκινήτων και μηχανών Λασιθίου συνέδραμαν αποφασιστικά στην ενημέρωση και ευαισθητοποίηση της μαθητικής μας κοινότητας, υλοποιώντας δράσεις προσομοίωσης ανατροπής οχήματος και μέθης με ειδικά γυαλιά σε συνδυασμό με θεωρητική προσέγγιση του ζητήματος.

Ευχαριστούμε θερμά την Ομάδα Ελέγχου και Πρόληψης Τροχαίων Ατυχημάτων της Διεύθυνσης Αστυνομίας Λασιθίου και συγκεκριμένα τους Ανθυπαστυνόμους Σηφάκη Φάνη και Τζούνα Χάρη και τον Διευθυντή της Τροχαίας Αγίου Νικολάου Ζερβάκη Πέτρο για την ανταπόκριση και τη διοργάνωση. Θερμές ευχαριστίες οφείλουμε και στον εκπαιδευτή οδήγησης και κυκλοφοριακής αγωγής της Ένωσης Εκπαιδευτών Υποψηφίων Οδηγών Αυτοκινήτων και Μηχανών Λασιθίου κ. Στεφανάκη Αντώνη.